• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Na budowę dojechał piec wahliwy, czyli „serce” całego bloku energetycznego

Rozpoczął się kolejny etap prac przy budowie bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Na plac budowy dostarczane są obecnie elementy technologiczne całej instalacji. Dotarła już nawet jego najważniejsza część, czyli piec wahliwy, który jest „sercem” bloku energetycznego.

To bardzo ważny moment dla naszej inwestycji – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – W tym tygodniu dostarczony został piec, jedno z najważniejszych i najbardziej kluczowych urządzeń dla funkcjonowania tej instalacji, w którym będą spalane pozostałości z sortowania odpadów. Ta dostawa pozwala na duży optymizm w kwestii dalszej realizacji tej inwestycji oraz tego, że jesienią przyszłego roku instalacja zostanie oddana do eksploatacji – dodaje prezes Janusz Fic.

Oprócz dostaw poszczególnych elementów części technologicznej, na budowie realizowany jest montaż konstrukcji wsporczej kotła, którego elementy będą sukcesywnie dostarczane. – Prace te potrwają do końca października – wyjaśnia Eliasz Boruń, kierownik budowy bloku energetycznego, budowanego przez polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i TIRU SA.

Aktualnie prace budowlane postępują zgodnie z planem. Wykonana jest m.in. główna konstrukcja z prefabrykatów żelbetowych. – Prace są znacznie zaawansowane. Oprócz dostawy pieca wahliwego, bardzo istotnym elementem jest wykonanie konstrukcji wsporczej turbiny, tzw. stołu turbiny – mówi kierownik budowy.

Budowa bloku energetycznego rozpoczęła się w grudniu 2022 r. i ma potrwać do września 2024 r. – Liczymy, że wszystko uda się wykonać w zaplanowanych terminach i już w 2024 r. instalacja będzie mogła pracować na rzecz mieszkańców Krosna i mieszkańców wszystkich gmin, które przystąpiły do współpracy z Krosnem przy realizacji programu odpadowo-energetycznego – mówi Janusz Fic.

 


Warto odwiedzić