• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Chrzest walczaka na budowie bloku energetycznego w Krośnie

Po roku od podpisania aktu erekcyjnego i symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloku energetycznego w Krośnie na placu budowy odbył się montaż i związana z nim uroczystość chrztu walczaka, który jest najważniejszym elementem kotła parowego. Krośnieńskiemu walczakowi nadano imię Piotr.

Budowa bloku energetycznego w Krośnie, opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów, rozpoczęła się w grudniu 2022 r. Od tego czasu wykonane zostały prace ziemne i konstrukcyjne, a także odbył się montaż najistotniejszych elementów technologicznych tej instalacji.

Podniesienie i montaż walczaka, który jest najważniejszym i najwyżej usytuowanym elementem kotła, oznacza zakończenie ważnego etapu inwestycji, a jego chrzest i nadanie mu imienia jest częścią wieloletniej tradycji i zwyczajów na tego typu budowach. Walczakowi zamontowanemu w krośnieńskim bloku energetycznym nadano imię PIOTR, a jego chrztu dokonał prezydent Krosna Piotr Przytocki, który został ojcem chrzestnym „serca” tej instalacji.

Z przyjemnością patrzę na postęp prac budowlanych i zaawansowanie całej inwestycji, która jest realizowana w ramach współpracy miasta Krosna i 27 okolicznych gmin – mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Miałem przyjemność uczestniczyć w montażu walczaka, który jest kluczowym elementem bloku energetycznego budowanego w Krośnie. Ta inwestycja jest projektem, który ma ułatwić nam życie. Mieszkańcy Krosna powinni z tego rozwiązania technologicznego skorzystać i mam nadzieję, że tak będzie, że będą tego efekty w postaci tańszej energii cieplnej i elektrycznej – podkreślił prezydent Piotr Przytocki.

***

Powstający w Krośnie blok energetyczny będzie służył do termicznego przetwarzania pozostałości z sortowania odpadów oraz do produkcji w skojarzeniu energii cieplnej (moc 6,4 MW) i energii elektrycznej (1,6 MW) na bazie tego paliwa. Rocznie w bloku energetycznym ma być spalanych ok. 22 tys. ton pozostałości z sortowania odpadów.

Zakład, który budujemy w Krośnie, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Zmniejszy emisję dwutlenku węgla w środowisku i poprawi jakość powietrza dla mieszkańców Krosna – powiedział Barthelemy Fourment z Paprec Group.

***

Inwestycja powstaje w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – II etap”, na który Krośnieński Holding Komunalny pozyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Dla nas jest ważne, że nasz program spotyka się z realnym, konkretnym działaniem, które ma służyć ludziom i środowisku. Ta inwestycja urzeczywistnia ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i jest inspiracją dla innych – stwierdził Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW w Warszawie.

***

Wykonawcą budowy jest polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. i TIRU – Paprec Energies. W ciągu roku powstała konstrukcja głównego budynku, składająca się z 35 słupów żelbetowych prefabrykowanych, z czego jeden słup waży ok. 25 ton i mierzy ok. 22 metrów długości. Zamontowane zostały również najważniejsze elementy bloku energetycznego, m.in. ważący 32 tony piec wahliwy, turbina parowa przeznaczona do wytwarzania energii elektrycznej, ważący ok. 23 tony parownik – związany z odzyskiem energii ze spalin oraz ważący ok. 11 ton walczak, który jest kluczowym elementem kotła odzysknicowego, a jego zadaniem jest oddzielanie wody od pary wodnej w procesie produkcji energii.

Inwestycja ta istotnie poprawi efektywność pracy krośnieńskiej elektrociepłowni i pozwoli nam zminimalizować, a docelowo nawet odejść od użycia węgla w Elektrociepłowni Krosno – powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. I dodał – Powstający w Krośnie blok energetyczny będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Tego typu inwestycje są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Wartość przedsięwzięcia to ponad 135 mln zł (brutto).

 


Warto odwiedzić