• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Podsumowanie 2023 roku – najważniejsze inwestycje i osiągnięcia spółki

W 2023 roku wartość nakładów inwestycyjnych Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wyniosła około. 26 milionów złotych (netto).

Największą i najważniejszą inwestycją minionego roku była rozpoczęta w grudniu 2022 r. budowa bloku energetycznego, w którym paliwem do produkcji energii cieplnej i elektrycznej będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Prace budowlane są już mocno zaawansowane, a cała inwestycja jest praktycznie na półmetku realizacji.

W 2023 roku spółka realizowała również wiele ważnych społecznie inwestycji proekologicznych, w tym inwestycje ciepłownicze, wodno-kanalizacyjne oraz z zakresu zagospodarowania odpadów komunalnych.

Dodatkowo działalność spółki w 2023 roku była mocno ukierunkowana na rozbudowę własnego systemu prądotwórczego. Spółka zaprojektowała i wybudowała kolejne instalacje, które zwiększają jej potencjał w produkcji własnej energii, a także otwierają nowe perspektywy rozwoju Krośnieńskiego Klastra Energii.

Najważniejsze inwestycje i osiągnięcia roku 2023:

1. Zakończenie modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni ścieków w Krośnie.

Inwestycja ta zwiększyła przepustowość i stabilność pracy krośnieńskiej Oczyszczalni ścieków, a przy tym spowodowała, że instalacja stała się mniej uciążliwa dla otoczenia. Celem modernizacji było osiągnięcie wymaganych i stale podnoszonych parametrów jakościowych ścieków, poprawa efektywności oczyszczania ścieków i zwiększenie przepustowości technologicznej oczyszczalni. Ważnym aspektem inwestycji było też wdrożenie nowoczesnych rozwiązań i zmniejszenie uciążliwości zapachowej obiektu poprzez szczelne przykrycie obiektów procesowych oraz oczyszczanie powietrza w procesie biofiltracji.

2. Rozbudowa sieci ciepłowniczej Krosna.

Sieć ciepłownicza została rozbudowana o kolejne trzy przyłącza, w ramach których ciepło systemowe, produkowane w Elektrociepłowni Krosno, dostarczane będzie do dwóch nowo budowanych bloków przy ul. Hallera w Krośnie, do budynków biurowych i przemysłowych przy ul. Naftowej, a także do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 przy ul. Podkarpackiej. Dzięki tym inwestycjom ciepło systemowe trafiło do nowych odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych.

3. Budowa zadaszenia nad placem do magazynowania surowców wtórnych i biokompostu.

Na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów, w sąsiedztwie hali sortowania, wybudowane zostało zadaszenie nad boksami do magazynowania wysegregowanych surowców wtórnych oraz placu do przesiewania i magazynowania kompostu. Inwestycja ta sprawi, że surowce przekazywane do recyklingu przez krośnieńską instalację będą jeszcze lepszej jakości.

4. Budowa kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka.

Celem tej inwestycji jest prawidłowe zagospodarowanie ścieków komunalnych z aglomeracji Dukla oraz uniknięcie budowy oczyszczalni ścieków dla gminy Dukla przed ujęciem wody w Szczepańcowej. Inwestycja realizowana jest w ramach współpracy Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i gminy Dukla. Budowany kolektor będzie odprowadzał ścieki sanitarne z miejscowości: Cergowa, Nadole, Jasionka, Teodorówka, Równe, Zboiska, Wietrzno i Dukla do istniejącej kanalizacji sanitarnej w Głowience. Natomiast z Głowienki, poprzez istniejącą kanalizację, ścieki będę odprowadzane do Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały w Krośnie.

5. Budowa bloku energetycznego opalanego pozostałościami z sortowania odpadów komunalnych.

Na terenie Elektrociepłowni Krosno, przy ul. Sikorskiego 19, przez cały 2023 trwały intensywne prace budowalne związane z budową bloku energetycznego, w którym paliwem do wytwarzania energii cieplnej i energii elektrycznej będą pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych. Wykonane zostały m.in. prace ziemne i konstrukcyjne dla całego obiektu, dostarczone i zamontowane zostały najważniejsze urządzenia technologiczne, w tym ruszt wahliwy, kocioł parowy i turbina.

6. Budowa i uruchomienie stacji ładowania aut elektrycznych.

Na parkingu przy ul. A. Fredry 12 spółka uruchomiła ogólnodostępną stację ładowania pojazdów elektrycznych. Stacja EV ma moc 72 kW i wyposażona jest w dwa punkty ładowania, tzw. szybkie i wolne, o mocach 50 kW i 22 kW. Inwestycja ta, to kolejny krok spółki w kierunku promocji i rozwoju elektromobilności w mieście.

7. Zakup elektrycznego auta dostawczego.

Flota spółki została doposażona w piąty samochód elektryczny. Opel Vivaro-e z akumulatorem 50 kWh, o mocy 136 KM, jest samochodem z napędem w 100% elektrycznym, czyli zeroemisyjnym, który wykorzystywany jest przez pracowników spółki do jazdy lokalnej, a ładowany jest energią wyprodukowaną w instalacjach prądotwórczych należących do spółki.

8. Uruchomienie internetowego serwisu wymiany rzeczy – pszokkrosno.pl

Serwis – pszokkrosno.pl służy do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń przez mieszkańców, którzy zamiast wyrzucać niepotrzebne i zbędne rzeczy, decydują się nadać im „drugie życie” i oddać je za darmo innym. Na platformie publikowane są również anonse z rzeczami, które trafiają do Kącika Rzeczy Używanych, działającego w ramach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krośnie. Ideą platformy promocja recyklingu poprzez możliwość bezpłatnego pozbycia się zbędnych rzeczy, które zamiast stać się odpadem, mogą być jeszcze przydatne i ponownie wykorzystane przez inne osoby.

9. Budowa kolejnych instalacji prądotwórczych.

W 2023 r. system obiektów prądotwórczych, które produkują energię elektryczną dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, został rozbudowany o instalacje fotowoltaiczne, które powstały m.in. na dachu budynku administracyjnego spółki, na obiektach ZUW „Wisłok” w Iskrzyni oraz wiacie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W ramach pilotażu na terenie PSZOK powstała mała turbina wiatrowa o mocy 3 kW.

10. Rozpoczęcie rozbudowy infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów.

W ramach tej inwestycji powstaną m.in. zadaszone boksy do magazynowania wraz z placami do magazynowania odpadów wielkogabarytowych, opon, farb i opakowań po farbach oraz magazynowania i doczyszczania szkła.

 


Warto odwiedzić